Jak podłączyć kable rozruchowe

2008-11-25 21:10:03

Zima to najtrudniejsza pora roku dla naszego akumulatora. Gdy zabraknie prądu do rozruchu silnika a bardzo nam się gdzieś śpieszy, nie ma innego wyboru jak pożyczyć prąd z innego auta. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie.

Gdy podłączamy kable, silnik sprawnego auta powinien być wyłączony. Najpierw łączymy biegun dodatki "dawcy" z biegunem dodatnim "odbiorcy". Przyjmuje się, że dla uniknięcia nieporozumień, służy do tego kabel czerwony. Następnie czarny kabel podpinamy do bieguna ujemnego akumulatora w sprawnym aucie. Jego drugi koniec łączymy z karoserią niesprawnego samochodu lub niemalowaną częścią jego silnika. Miejsce to nie powinno jednak być usytuowane w bezpośredniej bliskości akumulatora, gdyż przy ładowaniu będzie on wytwarzał wybuchowy gaz.

Gdy podpięliśmy już we właściwy sposób kable rozruchowe, pozostaje nam włączyć silnik sprawnego auta i trzymać go na niskich obrotach. Jeśli udało nam się uruchomić "odbiorcę" czekamy jeszcze co najmniej minutę z rozłączeniem kabli.

25.11.2008

Paweł Szygulski

  • subiektywna | 2009-04-30 18:21:42
    Brzmi to abstrakcyjnie ale w rzeczywistości nie jest wcale takie trudne...
  • FoX. | 2011-03-08 21:34:52
    "Do karoserii niesprawnego auta"? co to za bzdurna strona, prowadzona przed idiotów

Komentarze

Komentarz:  
Pole wymagane
Autor:  
Pole wymagane
    Podaj drugi znak kodu   6HGzzqFqQb: