Odstęp między pojazdami

2009-01-05 20:48:02

Czynnikiem istotnie wpływającym na bezpieczeństwo ruchu drogowego jest zachowanie odpowiednich odstępów między pojazdami. Oto w jaki sposób regulują to zagadnienie przepisy.

Artykuł 19 kodeksu ruchu drogowego nakazuje kierującym utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

Bardziej precyzyjnie wyrażają się przepisy w przypadku jazdy poza obszarem zabudowanym w tunelach, których długość przekracza 500 metrów. Kierujący pojazdem do 3,5 ton lub autobusem jest zobowiązany utrzymywać odstęp co najmniej 50 metrów. Zaś kierowcy pozostałych pojazdów - 80 metrów.

Kierowcy ciężarówek musza też zachować większy odstęp poza obszarem zabudowanym na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu. Nie tylko zresztą ciężarówek. Przepis dotyczy wszystkich pojazdów, które obowiązują indywidualne ograniczenia prędkości, lub, których długość przekracza 7 metrów. Odstęp musi wtedy umożliwiać swobodne schowanie się pojazdu wyprzedzającego. Obowiązek ten ustaje, gdy wyprzedzanie jest zabronione, lub gdy pojazd, którego dotyczy, sam wykonuje manewr wyprzedzania.

05.01.09

Paweł Szygulski

  • subiektywna | 2009-04-30 16:36:36
    A i tak nikt nie przestrzega tych odstępów. I wszyscy jadą jeden za drugim a później się dziwią jak jeden drugiemu wjedzie...

Komentarze

Komentarz:  
Pole wymagane
Autor:  
Pole wymagane
    Podaj drugi znak kodu   JhYqRPk3Yb: